Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №9 - Домагайтеся правильної відповіді

8 июля 2018  Кол-во просмотров: 62

На початку своєї педагогічної кар’єри я так раділа відповідям учнів, що оцінки у мене сипалися, як з рогу достатку. Кожне правильне слово викликало у мене захоплення і похвалу, і в результаті в журналі було море п’ятірок, але це море було таким мілководним, що знання там практично не поміщалися... Більше того, невдовзі я зіткнулася із ситуацією, коли школярі буквально почали випрошувати позитивні оцінки і дуже обурювалися, якщо я цього не робила: «Але я ж відповідав!» Тут я усвідомила: щось пішло не так, не можна ставити високу оцінку за кілька фраз вельми сумнівної якості.

Іноді вчителі-початківці не тільки ставлять питання, але й самі на них відповідають. При цьому оцінка все ж дістається учням, і, зауважте, оцінка незаслужена. Це не дисциплінує учнів, і невдовзі від вас вже вимагатимуть оцінку, яку не заробили.

Уявіть абсолютно повсякденну ситуацію на уроці.

Учитель. Микито, що називають низинами?

Микита. Це рівнини...

Учитель. Правильно, Микито, це рівнини... (пауза), які мають висоту... (пауза) близько 200 метрів над рівнем моря.

Знайома ситуація, чи не так? Учитель, почувши майже правильну відповідь учня, приймає і повторює її і далі... самостійно доповнює деталями, які роблять цю відповідь абсолютно правильною. Таким чином, учитель видає учневі якийсь незаслужений кредит довіри.

Що ми маємо?

Якщо подібні ситуації повторюються на уроці часто, це свідчить про те, що в класі встановлено низький стандарт відповіді. По суті, відповідь була неповною і тому неправильною. Оскільки рівнини — це не тільки низовини, але і височини, і плоскогір’я, і відрізняються вони висотою над рівнем моря. Учні знають, що цьому вчителю досить сказати щось правильне і цього буде достатньо для оцінки. Але це «щось правильне» не свідчить про те, що учень володіє знаннями, це може бути просто здогадка або підказка. При цьому вчитель виконує роботу, яку повинні були зробити учні, тим самим позбавляючи їх можливості думати.

Коли відповіді майже правильні, дуже важливо сказати своїм вихованцям, що вони майже зробили те, що треба...

Скористайтеся формулюваннями, які підштовхують до продовження відповіді:

  • Мені подобається твій хід думки...
  • Ти близький до правильної відповіді...
  • Ти почав правильно...
  • Ти мислиш у правильному напрямку...

Повторіть слова учня, щоб він почув їх з ваших вуст, і навідними питаннями стимулюйте бажання доповнити відповідь до абсолютно правильного змісту.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.