Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №6 - Ефект перерваного речення

17 июня 2018  Кол-во просмотров: 63

Ви пам’ятаєте, що головне правило роботи на уроці: «Учитель каже — усі слухають». Покажіть, що ваші слова справді мають вагу: дочекайтеся повної тиші і тільки потім говоріть. Домігшись того, що ніхто не змагається з вами за увагу класу, ви демонструєте, що самі вирішуватимете, кого і коли учні повинні слухати. Для досягнення цієї мети, можливо, буде потрібно несподівано перервати розповідь, щоб у такий спосіб продемонструвати: ви не продовжуватимете, поки не оволодієте загальною увагою.

Цей прийом можна назвати ефектом перерваного речення. Приміром, ви збиралися сказати: «Діти, розгорніть щоденники і запишіть домашнє завдання». Якщо вас слухали неуважно, перервіть свою промову на півслові («Діти, розгорніть...») і, витримавши паузу, продовжуйте. Якщо гамір і надалі заважатиме роботі, скоротіть фразу до мінімуму: «Діти...» Під час промовляння цих фраз не змінюйте пози, тим самим даючи зрозуміти, що, доки не встановиться тиша, продовження не буде. Говоріть строго, чітко вимовляючи слова, але не дуже голосно (ви не повинні нікого перекрикувати). Спрямуйте свій погляд на порушників тиші.

Привчайте порушників дисципліни нести моральну відповідальність за такі вимушені зупинки в ході уроку. Поясніть, що, якщо вони створили незручності вчителю і класу, — доречно перепросити за це.

  • Покажіть, що слова вчителя дуже важливі, говоріть тільки в повній тиші.
  • Використовуйте ефект перерваного речення: «Як ви бачите...», «Подивіться на...», «Зауважимо, як...», щоб показати, що ви не продовжуватимете, поки не оволодієте загальною увагою. 
  • Привчіть перепрошувати за те, що вам заважають проводити урок.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.