Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №1 - Не дозволяйте відволікти себе від плану уроку!

29 мая 2018  Кол-во просмотров: 197

У моїй практиці це також відбувалось — це поширена технологія, за допомогою якої учні намагаються відволікти учителя від виконання плану уроку, особливо якщо це контрольна робота чи опитування вивченого мате­ріалу. 

Декілька разів і я потрапляла в цю пастку, особливо в перший рік роботи у школі. Коли учні дев’ятого класу, користуючись відсутністю педагогічного досвіду, ставили мені різноманітні питання, які були достатньо виваженими (не секрет, що я люблю поспілкуватись та обожнюю географію), то я так відволіка­лась, описуючи височини та низовини, чи пояснюючи те чи інше природне яви­ще або феномен, що тільки дзвінок на перерву змушував мене прийти до тями. 

Але віддам їм належне, вони так тихо сиділи і так захоплено дивились на мене, що в ту мить мене це абсолютно влаштовувало. Минуло декілька таких занять, і я зрозуміла, що сторінка журналу порожня й оцінку я можу поставити виключно собі. Але діти є діти, і на наступному занятті вони нічого не пам’ятали із мо­їх яскравих розповідей. Це змусило мене серйозно замислитись про подальше.

Школярам відомо, що якщо ти не знаєш правильної відповіді, то можна відповісти на інше питання або із запалом говорити про все і в той же час ні про що. Не знаєте, що розповісти про мотиви дій головного героя роману? Роз­кажіть про щось інше: «А ще я пригадав випадок зі свого життя...».

З часом дедалі більше школярів починають використовувати цей прийом. Учитель повинен чітко контролювати, щоб відповідь була правильною та повною. Наполягайте, щоб учні відповідали точно з теми заняття, а коли вони намагаються перевести розмову в іншу площину, то достатньо сказати: «Ми про це поговоримо іншим разом. Розкажи всетаки, чому герой так діяв і якою була його мотивація?» 

Трапляється так, що учень у своїй відповіді об’єднує два питання або намагається замінити одне на інше. Ви просите дати визначення, а він наводить приклад. Якщо мовчки вислуховувати, то такі випадки траплятимуться досить часто. Тому по­сміхніться і впевнено скажіть: «Це тільки приклад, а я просила дати визначення, і я чекаю...» Школярі чудово знають різницю між цими поняттями.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.