Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №4 - Пасивна відповідь, або як змусити відповідати того, хто не хоче цього робити

9 июня 2018  Кол-во просмотров: 99

Особливість роботи вчителя в тому, що учнів ми не вибираємо. Доводиться працювати з різними дітьми, і серед них не так багато відмінників з блискучими знаннями, готовністю активно працювати на уроці, із завжди піднятими руками: «Спитайте мене, запитайте!».

Відсутність відповіді пояснюється зазвичай двома причинами: дитина не знає, як відповісти, оскільки не вистачає знань, або ж просто не хоче цього робити, кажучи «Я не знаю» з тим, щоб учитель не чіпав її до кінця уроку... або дня... або навчального року. Але навіть якщо учень не готовий чи не хоче від-повідати, треба неодмінно добитися від нього відповіді. Учитель не повинен іти на повідку в шанувальника фрази «Я не знаю...», потрібно прагнути, щоб учень трудився разом із класом. Трапляються діти, яким складно відповідати вго¬лос, оскільки вони бояться сказати не те, бути висміяними та ін. Тому пасивна участь у відповіді для деяких з них дає шанс подолати свої надумані комплекси і відчути «смак правильної відповіді». Утім, учительська місія полягає в тому, щоб навчити навіть таких школярів... Дуже важливо зацікавити їх навчанням, дати можливість проявити себе, нехай навіть пасивно.

Методика пасивної відповіді формує в класі культуру неприйняття фрази «Я не знаю...». Застосування цих нескладних прийомів на уроці переконає учнів зробити перші кроки в подоланні незнання, або небажанні відповідати... або сором’язливості. За допомогою цієї методики ви покажете дітям: вони здатні відповісти на запитання. Вони почують свої правильні відповіді і почнуть вірити у свій успіх, їм сподобається бути успішними. Існує кілька варіантів пасивної відповіді, які поступово ускладнюються завдяки більшій кількості «акторів на сцені».

1-й варіант

Учитель дає відповідь, учень повторює.

Учитель. Аню, назви прикметник у цьому реченні. 

Аня. Тюльпани.

Учитель. Аню, коли я прошу назвати прикметник, то питаю про слово, яке характеризує предмет і відповідає на питання: «Які?» Тюльпани — жовті. Назви прикметник.

А н я. Жовті.

Учитель. Правильна відповідь. Прикметник у цьому реченні — «жовті».

2-й варіант

Інший учень дає відповідь, а перший учень повторює.

Учитель. Антоне, назви прикметник у цьому реченні.

Антон. Тюльпани.

Учитель. Хто пояснить Антону, про що я питаю?

Дмитро. Треба назвати слово, яке характеризує предмет і відповідає на питання: «Які?»

Учитель. Правильно, Дмитре, назви прикметник.

Дмитро. Жовті.

Учитель. Антоне, назви прикметник.

Антон. Жовті.

Учитель. Правильно, молодець. Прикметник у цьому реченні — «жовті».

3-й варіант

Учитель дає підказку, учень відповідає.

Учитель. Аню, назви прикметник у цьому реченні.

Аня. Тюльпани.

Учитель. Аню, треба назвати слово, яке характеризує предмет і відповідає на питання: «Які?». Постав це питання до всіх слів у реченні.

Аня. Які? — Жовті.

Учитель. Тепер ти відповіла правильно. Прикметник у цьому реченні — «жовті».

4-й варіант

Інший учень дає підказку, а перший учень відповідає.

Учитель. Антоне, назви прикметник у цьому реченні.

Антон. Тюльпани.

Учитель. Хто пояснить Антону, про що я запитую, коли ставлю запитан¬ня про прикметник?

Дмитро. Треба назвати слово, яке характеризує предмет. Для цього до всіх слів у реченні треба поставити питання «Які?»

Учитель. Правильно, Антоне, назви прикметник.

Антон. Жовті.

Учитель. Ти добре працював, молодець. Прикметник у цьому реченні — «жовті».

Прочитавши варіанти проведення методики пасивної відповіді, кожен учитель вибере для себе те, що більше відповідає моменту. Як ви помітили, колеги, перший і другий варіант більш поверхневі і відповідно легші для школярів, а третій і четвертий глибші і вимагають від учнів більшого напруження. Існує деяка небезпека втрати часу на уроці, якщо ви вибираєте третій і четвертий варіанти, оскільки закономірно, що задоволення від процесу отримання відповіді може затягнутися надовго. З моєї точки зору, це має сенс, коли питання стосується теми, яку вивчають на уроці, або дуже важлива для конкретного уроку.

Висновки

  • Пасивна відповідь створює в класі обстановку нетерпимості до фрази «Я не знаю».
  • Пасивна відповідь «приходить через учителя або через іншого учня».
  • Вищий пілотаж пасивної відповіді — через підказку вчителя або однокласника.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.