Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №8 - Про важливість невербальних сигналів

30 июня 2018  Кол-во просмотров: 59

Згадую двох моїх колег-«англійок», які були просто антиподами одна одній. Мені як класному керівнику довелося бути присутньою в них на уроках. Одну ми назвемо пані Неллі, другу — пані Лариса. Нагадаю, що «англійці» зазвичай працюють з половиною класу, тому інші предметники можуть їм тільки тихо заздрити. Отже, у крихітній кімнаті у найдобрішої пані Неллі дванадцять п’ятикласників, яких вона не може приструнити, вона говорить правильні слова, але діти її абсолютно не сприймають, час від часу вона навіть покрикує, що теж не має ефекту. З початком заняття у пані Лариси сімнадцять бешкетників завмирають, чекаючи її слів. Вона ніколи не підвищує голос, у цьому немає необхідності, але всім своїм виглядом вона демонструє найвищу ступінь конгруентності.

Для розвитку впевненості в собі і вміння керувати класом треба пам’ятати про відповідність вербальних і невербальних сигналів. Психологи це називають «конгруентність» (і, відповідно, «неконгруентність»), Іноді слова, які вимовляє вчитель, не відповідають його позі, жестам, тону голосу. Наприклад, учитель говорить:"Я підготувала до уроку дуже цікавий матеріал, і вам сподобається працювати з ним". 

Якщо вона це сказала невпевнено, в руках бгає хустинку, а сама стоїть, втягнувши голову в плечі, — учитель демонструє свій неконгруентний стан. Чи повірять учні її словам?

Конгруентність — це взаємовідповідність усіх проявів людини наразі: словесного змісту, внутрішнього стану, якому відповідають певна поза, голос.

Навіть тілом можна показати, що вас повинні слухати. Якщо ви хочете підкреслити значимість своїх слів, поверніться обличчям і всім тілом до людини, і: якої звертаєтесь. Дивіться їй у вічі. Стійте прямо (з розподілом маси тіла на 5идві ноги) або злегка нахиліться (останній жест свідчить, що у вас все під котролем і вас неможливо збентежити або налякати). Якщо учень сидить далеко, підійдіть до нього.

Жести переваги і влади використовують упевнені в собі люди. А вчитель апріорі повинен бути впевнений у собі. Підняте підборіддя, демонстрування великих пальців, закидання рук за голову (можливо, це і не найвдаліший жест для вчителя на уроці, але знати про нього треба) — все це говорить про перевагу людини.

Упевнена людина складає руки в «шпиль» (купол), з’єднуючи кінчики пальців. Вона впевнена в тому, що говорить, і в тому, що робить. Демонструючи свою владу і перевагу, а особливо, коли погрожує і вказує співрозмовнику, людина використовує вказівний палець. Різновидом «шпилю» є жест «я впевнений».

Зчеплені руки означають, що ви впевнені у своїй позиції. Коли пальці переплетені, а великі пальці підняті вгору, — ви справляєте найкраще враження. Якщо під час бесіди у вашого співрозмовника великі пальці сховані в кишенях, він справляє враження невпевненої в собі людини. Використання поверненої долоні вниз говорить про наказ, відкрита долоня вгору — про прохання. Невербальні сигнали, які треба розуміти:

 • Привітання долонею вниз — знак лідерства, долонею вгору — підпорядкування (під час рукостискання).
 • Схрещені на грудях руки — бажання уникнути неприємностей.
 • Закладання рук за спину, захопивши одну руку іншою, властиве статусним людям. Це свідчить про впевненість, перевагу і самоконтроль. У стресовій ситуації, наприклад, перед іспитом, рекомендовано зробити такий жест, щоб зник страх.
 • Кивок головою означає схвалення, дозвіл продовжувати.
 • Схрещування ніг під час бесіди вказує на те, що співрозмовники готові до суперництва, конфронтації.
 • Співрозмовник, що сидить на краю стільця, орієнтований на дію, наприклад, щоб встати і піти.
 • З’єднання пальців рук у купол (шпиль) — знак упевненості в собі та довіри.
 • Руки, прикладені до грудей, - знак відкритості і чесності.
 • Активна жестикуляція відображає часто позитивні емоції і сприймається
 • як ознака доброзичливості.
 • Надмірна метушлива жестикуляція видає неспокій, невпевненість у собі,може бути ознакою агресивності.

Висновки:

Для ефективного керування класом необхідно, щоб вербальні і невербальні сигнали, що йдуть від учителя, відповідали один одному.

Слова, які промовляє учитель, повинні бути підтверджені його позою, жестами, голосом.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.