Нова Українська Школа - порада сучасному вчителю №5 - Вчіться говорити стисло й лаконічно

15 июня 2018  Кол-во просмотров: 55

Усім відомо, що ми, вчителі, вміємо і любимо поговорити. Але трап­ляються моменти, коли це безумовно зайве. Скажімо, на початку уроку, коли клас треба налаштувати на продуктивну роботу. У цьому випадку чим менше слів, тим сильніший ефект вони здійснюють. Зайва балакучість учите­ля сигналізує про нервозність і нерішучість, тоді як правильно підібрані слова свідчать про ретельну підготовку і впевненість у власних силах. Намагайтеся обійтися без зайвих слів, особливо якщо хвилюєтеся, використовуйте для цьо­го прості синтаксичні конструкції. В одній фразі повинна бути закладена одна проста і зрозуміла думка. Завдяки цьому важлива інформація не загубиться в потоці слів і метушливих дій.

Обов’язково стежте за тим, щоб ваші вказівки виконували, наполягайте на їх виконанні. Якщо хочете, щоб класом можна було керувати, навчіться вислов­люватися чітко і ясно.

Учитель.
Встали всі рівно. (Пауза. Уважно спостерігайте, як діти вико­нують цю вказівку. Учитель стоїть перед дошкою, демонструючи, як тре­ба виконати цю дію. Голос строгий, чіткий, але не гучний, говорити треба так, щоб ні в кого не виникло сумнівів, що це потрібно зробити. Якщо через півхвилини ви не добилися повної слухняності, повторіть фразу трохи голос­ніше, чітко виділяючи кожне слово, роблячи наголос на кожному слові. Додай­те паузи.) Можна розширити фразу перерахуванням конкретних дій.

Учитель. Встали... Всі... Рівно, опустили руки, всі дивляться на мене. (Учи­тель спокійний і наполегливий.)
Учитель. Всі... дивляться на мене. (Домагайтеся 100 % виконання цієї команди. Уважно дивіться на клас, ловіть погляд кожного.)
Учитель. Дякую. Добрий день. Сідайте. Починаємо урок.

Висновки:

  • Чим менше слів, тим сильніший ефект вони здійснюють.
  • В одній фразі повинна бути закладена одна проста і зрозу­міла думка.
  • Стежте, щоб ваші вказівки виконували.
  • Навчіться висловлюватися чітко і ясно.

Ми Вам будемо вдячні, якщо Ви поділитись цим матеріалом зі своїми друзями у Facebook.