Дискусії з колегами на перерві - уроки НУШ частина 3

  • Яка роль учителя у сучасній школі? Що слід змінити?
  • Чи може вчитель, який не почувається вільно, надати свободу учням? Як діє вільний учитель?
  • Чим відрізняється учитель-традиціоналіст від у який навчає думати учнів самостійно?

Історії для роздумів

Богдан удома прочитав художній твір. Твір йому сподобався, спонукав до багатьох емоцій, а також змусив замислитися над дуже серйозними речами. Хлопець прийшов до школи з бажанням знайти однодумців, які також отримали задоволення від прочитаного. Йому дуже важливо розповісти, як він хвилювався і страждав разом із головним героєм, як він радів його успіхам. Є бажання ділитися, сперечатися, висловлюватися. Учитель ставить запитання за змістом твору. Учні підводять руки і чекають, кого викличуть.

Але що це?..

Розмовляти не можна. Учитель робить зауваження.

Відповідати слід тільки на питання — «ані кроку в бік». Інакше отримаєш погану оцінку.

Запропонувати провести невелику дискусію? Однак за вчительським конспектом уроку це не передбачено. І хто ти такий, щоб впливати на урок? Закінчи школу, провчись на філфаку і тоді приходь дискутувати!

Богдану прикро і сумно: «Кому потрібна моя думка, якщо вона ще й не збігається з думкою вчителя?»

На жаль, на уроці все дуже офіційно і формально. А як учневі потрібна невимушена, доброзичлива атмосфера, де він буде почутим!

*****

Дмитро на уроці фізики захоплений як ніколи. Його дуже цікавить тема, тому всі його думки тільки про те, як дізнатися ще більше. Однак, що це... Дзвоник! І що робити?

— Йти на урок літератури.

— А фізика?

— Урок закінчився!

— Але мені цікаво було б дізнатися про...

— Це неможливо. Наступний урок почнеться за

10 хвилин. І це буде література.

— Однак я...

— Ні, ні, ні! Так не можна! Ти з 9-Б? Для тебе ще у вересні написали розклад. Є бажання чи його немає, слід іти на літературу і вивчати творчість нового письменника.

*****

Від самого ранку в Марічки був піднесений настрій. Сьогодні буде перший для її класу урок географії. Вона дуже полюбляє книги про подорожі, годинами розглядає карти і глобус, слухає розповіді про мандри. Дівчина ретельно підготувалася до першого уроку, вона має безліч питань, на. які хоче отримати відповіді, а ще їй дуже багато потрібно розповісти однокласникам. У неї є мрія — навколосвітня подорож. Вона переглядала в інтернеті, як одна дівчинка у підлітковому віці здійснила самостійну морську подорож на яхті. Марічка розуміє, що до цього варто ретельно готуватися. Вона має великий список питань до вчителя. Та що там список — у неї вже був готовий план дій...

...Зі школи поверталася понура тінь Марічки. їй зовсім не хотілося згадувати цей шкільний день. Вона ні на міліметр не наблизилася до свої мрії. Слова вчительки: «Не заважай мені проводити урок!» лунали в її пам'яті. «Вона же вчителька... ге-о-гра-фі-ї», — промовляла дівчина подумки і голосно зітхала.

Add comment